Historie tábora

Před dávnými časy, v jedné předaleké galaxii...

Léta páně 2003

Hlavní vedoucí sir Pavel Dvořák jezdíval před mnoha staletími na tábory v předalekém Jankově, kde se seznámil s několika dalšími vedoucími a spolu rozjeli vlastní dětské tábory, nedaleko malebného města Sázava - na Sedlišti.

První ročník byl ve znamení kulatých brýlí a létajících košťat - Sázava se proměnila ve školu čar a kouzel v Bradavicích. Dětem se samořezjmě tenhle ročník moc líbil a věřte nebo ne, dodnes s námi jezdí ať už jako vedoucí nebo praktikanti "děti", které tehdy, před dlouhými 12ti lety byly na táboře poprvé! A těch si samozřejmě vážíme nejvíc!

2004 Cesta kolem světa

Naše republika v roce 2004, kromě vstupu do Evropské unie zažila i další, mnohem významnější událost. Ten, kdo přijel na Sázavu mohl mít možnost objet celý svět za pouhých 14 dní a tím smazat rekord Willyho Foga a zařadit se těsně za Járu Cimrmana, který stejnou distanc zvládl za jediný den, pouze tak, že stál nehnutě na místě a podle zákonů Einsteinovi relativity ho Země zkrátla obešla.

Avšak pro naše táborníky byla tato rychlost nepřijatelná, protože nám šlo hlavně o to, aby probádali všechny kontinenty a poznali všechny kultury světa a také se nám to povedlo. V tomtéž roce byla také rozšířena klubovna a chystali jsme stavět jídelnu.

2005 Honba za pirátským pokladem

Tento rok jsme se vydali za starým známým Jackem Sparrowem do Karibiku, brát bohatým a chudým dávat. Náš koráb se po Sázavě nesl rychle jako vítr a celý tábor nám také stejně rychle utekl. Nakonec jsme ale získali bájný poklad kapitána Rázroka a hlavně jsme si našli spoustu nových kamarádů a těšili jsme se, až se znovu potkáme za rok na širé sázavské hladině!

2006 Proč vyhynuli dinosauři v Sázavopravěku

Slavní sázavští badatelé, které o rozhovor marně prosil méně slavný David Attenborough, se znovu sešli na Sázavě, aby vyřešili záhadu - kam se poděli velcí pravěcí ještěři.

Nakonec se ukázalo, že nevyhynuli, ale že žijí dále mezi námi, ale pouze na Sázavě!

2007 METOJOB

Pod tajuplným názvem se skrývá ročník, kdy jsme navštívili Apache a jejich náčelníka Vinetoua na dálném divokém západě.

Mnohé z dětí netušily, že se za pár let "vrátí na místo činu" už né jako děti, které je třeba hlídat, ale jako náčelníci vlastních oddílových kmenů, které vyráží vstříc táborovým dobrodružstvím.

2008 Sázavská kolba, aneb klíčovou dírkou do středověku

V tomto roce jsme se vydali do dob rytířů a krásných princezen a bojovali jsme za Sázavu, aby byla i nadále takovou jako je, spolu se všemi ostatními malými rytíři jsme vyráželi na velkolepé výpravy po okolním kraji a bránili se nájezdům severských barbarů.

Tento ročník se proslavil náročnou 8mičkou, kterou zvládli opravdu jen ti nejlepší a nejotrlejší.

Nesmazatelně se nám do paměti vryla "Hra o průjmy", muzikálová noc na Sázavoštejně nebo výprava na hrad Šternberk.

V tomto roce se k nám také přidala celá řada "nováčků", kteří s námi zůstali i do těchto dní a nyní třeba píšou tento text.

 

2009 Před kamerou za kamerou (všichni musí stát)

V tomto roce se na Sázavu sjely snad všechny filmové hvězdy Holywoodu; žijící i ty polomrtvé. Společně jsme natočili nesmrtelnou komedii "Špitál v sázavském lese", o které Zdeněk Troška řekl, že jí stejně musel natočit on, protože nikdo jiný by takovou ... úžasný film ... nenatočil :)

 

2010 Trosečníci na ostrově "S"

Nebyl to Robinson Crusoe ani Tom Hanks kdo opravdu ztroskotali na pustém ostrově. Až sázavské děti poznaly, jaké to doopravdy je ztroskotat uprostřed oceánu prostřednictvím našeho tábora.

Všechny skupiny si udělaly své Wilsony a postavily si i záchranné vory, na kterých se zdárně zachránili a po proudu Sázavy se vrátily zpět domů.

2011 Indiana Jones

110 Indiana Jonesů se vypravilo hledat bájnou ztracenou archu. Na jejich cestě poznali divochy, museli se dostat přes nástrahy tajemného chrámu. Naučili se také práskat bičem a na puťáku se podívali do neznámých končin.

2012 Neverland, že nežije? Letos s Majklem ožije!

Smrt krále popu nás všechny zasáhla a tak i Sázava mu vzdala hold. Všechny děti udělaly vlastní kopii Majklova nosu i jeho slavnou rukavici se podařilo zdařile replikovat. Ti nejlepší Majklíci výhráli pro své oddíly důležité body v celotáborové hře a hlavně se všichni zúčastnili legendárního 88. partyzánského samopalu, který dokočily pouze 2 oddíly. Vítězství tehdy oslavil oddíl číslo 4. vedoucího Jirky Ubla, který nedopatřením dorazil až v prosinci téhož roku, jelikož si cestu zkráili přes Grónsko.

2013 Šmoulování na Šmoulovišti

Aneb modrá je dobrá! Nedaleko Sázavy vyrostla ze dne na den šmouli osada, kde se malí šmoulové bránili nájezdům zlého Gargamela, kterého sazřejmě nakonec porazili a vzali mu jeho poklad! Vydali se také na předlouhou cestu do Bohouňovic na staronový puťák, kde se všem moc líbilo.

2014 Hříšní lidé města sázavského, aneb rada Dvořátko zasahuje

V tomto roce se povedlo táborníkům rozřešit záhadnou vraždu v sázavské družstevní záložně a tak dostali proradnou, mstivou paní Chlupatou za katr a díky tomu si celé Posázaví oddychlo. Krom toho se museli vyšetřovatelé vydat na cestu po zrádném sázavském toku, aby přistáli v osadě Chocerady, kde nabrali síly na další půlku vyšetřování.

2015 Sázavští superhrdinové

Svět nás potřebuje! Tentokrát se děti vydaly mezi opravdové hrdiny. Nechyběl Neuvěřitelný Hulk, Superman, Batman, kočičí žena nebo Thor s jeho kladivem. Za vzpomínku rozhodně stojí pochod hrdinů, který čítal více než 35 kilometrů z našeho tábořiše až do vzdáleného Kácova.
Jistě všichni uznáte, že takovou výpravu zvládnou jen opravdoví superhrdinové!

2016 Rio Sázava

Olympiáda až ve vzdáleném Riu de Janeiru? Kdepak! Nejbližší olympiáda je na Sázavě! 10 soutěžících se zemí se utkalo v přeslavném světovém sportovním klání. Nakonec slavně zvítězil oddíl číslo 2, lépe řečeno se v konečném hodocení na prvním místě umístila výprava z Monaka vedená Luckou a praktikantem Lukášem.

Sláva vítězům, čest poraženým!

2017 Letem světem celým rokem, aneb zažijte jeden rok zrychleně

Tři králové, Valentýn, Čarodějnice, Svátek práce, Den Dětí, prázdniny, zpátky do školy, Haloween, Vánoce a Silvestr. Tohle všechno zažili cestovatelé časem v roce 2017 na Sázavě. Prolítli jsme jeden celý rok, přes všechna roční období. Samozřejmě nejvíc se dětem líbily prázdniny a tam tábor začal i skončil.

Vítězem se stal oddíl číslo 4. vedoucího Vojty a praktikanty Zuzky, který reprezentoval Den dětí, jak příznačné!
Tento oddíl v napínavém souboji nakonec těsně porazil oddíl číslo 6 - "Čarodějnice" Kůči a Janči.
Nakonec oba vedoucí vítězného a tesně druhého oddílu Vojta a Kůči byli symbolickými vítězi. Neboť to pro ně byl zatím poslední tábor v roli oddílových vedoucí. V příštích letech je poznáme jako organizační vedoucí. To si to teda od nás dětí schytaj, jeslti se nám ty hry píští rok nebudou líbit!

Zmínit se též musíme o tom, že tento rok byly rozdány medaily pro "táborové držáky". Timto titul se honosí vedoucí, prákoši a děti co s námi na tábor jezdí už dlouhých 10 let. Gratulujeme jim a doufám, že s námi další dekádu vydrží! Tito desetiletí hrdinové jsou: Zuzka Jechová, Kačka Michovská, Janča Moravová, Sára Muchnová, Radek Muchna, Natálka Archlebová, Filip Drastich, Adam Drastich, Verča Vojenčiaková, David Kučera, Áďa Hanušová, Máďa Hanušová, Kristýna Kořínková, Kája Kořínková a Vojta Tranta.

2018 Kde končí vesmír, začíná Sedliště

Protože na poslední večer tábora připadala významná astronomická událost a to zatmění měsíce, neměli jsme jinou možnost a museli jsme rok zasvěti právě tématu vesmíru. Co to znamenalo pro táborníky? No hlavně pronikli do tajů vesmíru od těch nejzasvěcenějších odborníku. Navštívil nás přední český teoretický fyzik, kosmolog a odborník na Einsteinovu teorii relativity a velký třesk sám pan profesor Petr Kulhánek, který byl tak laskav a vysvětlil nám, jak vesmír vznikl a jak nejspíše i zanikne.

Krom toho přijeli i hvězdáři z Ondřejova, aby nám na opravdových teleskopech ukázali 5 měsíců okolo Jupiteru a povrch měsíce s neuvěřitelným přiblížením.

Třešničkou na dortu bylo pak zatmění měsíce poslední den, to se bude opakovat až za mnoho dekád.

Vítězem celotáborové hry se stal oddíl číslo 6 vedoucího Rádi a praktikantky Zuzky, která si připisuje druhé vítězství v CETEHu v řadě! Šestý oddíl do poslední chvíle soupeřil s oddíl číslo 5 vedoucí Lucky a praktikanta Pepíka.

Gratulace tedy patří oběma a vavříny pro vítězi oddílu 6 aka. Space Six!

Novinkou též byly výzvy, kdy oddíly mohly vyzvat jiné oddíly o jejich vlastní body v CETEHu a tím výrazně zamíchat pořadím - právě takto zvítězila na poslední chvíli šestka nad pětkout!

Další novinkou pro tento rok byl nejvyšší počet oddílů v historii tábora - 12. Ano, letos jsme měli tolik dětí a tolik vynikajících vedoucíh a praktikantů, že jsme mohli zvýšit počet oddílu a tak zlepšit konkurenci a vychovat si další vynikající generaci vedoucích!

2019- Tenkrát na Sedlišti, aneb Sázavský western!

2020- Walt Dvořka: sázaváci, vraťte dobro mým pohádkám!

2021- Sedliště TV, aneb průřez televizní tvorbou od nevidím do nevidím

2022- 20let ll. Turnus bude slavit a i letos vás to bude s Duhou bavit

2023- Jumanji (Vítejte na Sázavě)